Australijsko izdanje “National Rewiev” piše da su tri velika američka multinacionalna konzorcijuma preuzela 17 miliona hektara ukrajinskog poljoprivrednog zemljišta.
Poređenja radi, u celoj Italiji ima 16,7 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta. Ispostavilo se da su tri američke kompanije preuzele više korisnog poljoprivrednog zemljišta u Ukrajini nego što ima u celoj Italiji.
Cela površina Ukrajine je 602.000 kvadratnih kilometara, a preuzeto je 170.000 kvadratnih kilometara.
Koje su to kompanije? “Cargill”, “Dupont” i “Monsanto”. Iako je “Cargill” zvanično nemačko-australijski, ali sa američkim kapitalom. Njihovi glavni akcionari su američki “Vanguard”, “BlackRock” i “Blackstone”.1
Ukrajina je 2021. godine okončala 20-godišnji moratorijum na prodaju poljoprivrednog zemljišta, nadajući se da će osloboditi produktivnost i ulaganja u poljoprivredni sektor.
Tržište zemljišta otvoreno kao uslov za dobijanje zajma od Međunarodnog monetarnog fonda.
Poznata kao žitnica Evrope, Ukrajina je bila jedan od najvećih svetskih poljoprivrednih proizvođača i izvoznika. Nakon sticanja nezavisnosti 1991. godine, vlada je podelila poljoprivredno zemljište malim poljoprivrednicima. Međutim, poljoprivrednici su mogli samo privatno da koriste zemljište ili da ga daju u zakup agrobiznisu.
Građani Ukrajine mogu da kupe do 100 hektara, dok agrobiznisi mogu da učestvuju na aukcijama za kupovinu do 10.000 hektara.2